KRÓLESTWO BHUTANU

Termin 17 - 24.10.2024

Królestwo Bhutanu to baśniowy, buddyjski, mały kraj, położony w Himalajach, między indyjskim Sikkimem, Zachodnim Bengalem, a Tybetem. Dzięki górzystemu ukształtowaniu i trudnemu dostępowi, Bhutan nie był podatny na zewnętrzne wpływy kulturowe. Długo utrzymywano tu politykę izolacyjną. Jeszcze w ostatnich latach XX wieku tylko nieliczni obcokrajowcy mogli odwiedzać Bhutan. Bhutańskie dziedzictwo opiera się na starożytnej kulturze tybetańskiej i na buddyzmie, który do 2006 roku był jedyną dozwoloną religią. Zwiedzić tu można tradycyjne, autentyczne świątynie i klasztory buddyjskie, do dzisiaj zamieszkane przez buddyjskich mnichów. 

Z ciekawostek nakręcono tutaj film “Mały Budda” w reżyserii Bernardo Bertolucciego.

Program podróży

17/10

Przylot do Bhutanu, do Paro.
Po formalnościach imigracyjnych lokalny przedstawiciel będzie czekał na lotnisku.
Przejazd z Paro do Thimphu – 1,5 godz.

Po obiedzie wycieczka po Thimphu, w programie: King’s Memorial Chorten (Stupa), Buddha Point, National Library, Handmade Paper Factory i Takin Preservation Centre.

Nocleg w hotelu w Thimphu.

18/10

Thimphu – Punakha

Po śniadaniu przejazd do Doliny Punakha (wys. 1300 m n.p.m.) – Punakha była stolicą Bhutanu do 1955 roku i do dziś jest zimową siedzibą Je Khenpo (głównego opata). Z przyjemnym umiarkowanym klimatem, dzięki naturalnemu drenażowi rzek Pho Chhu (męska) i Mo Chhu (żeńska), żyzna dolina Punakha obfituje w plony i owoce.

Zwiedzanie świątyni Chimi Lhakhang, położonej na wzgórzu w centrum doliny, poświęconej Lamie Drukpie Kuenleyowi, który żył pod koniec XV wieku dzięki swojej oryginalnej osobowości i nietypowym naukom nazwany został „Boskim szaleńcem”. Świątynia ta nazywana jest także świątynią płodności. Powszechnie uważa się, że pary, które nie mają dzieci, a pragną je mieć, modląc się w tej świątyni, zwykle bardzo szybko otrzymują dziecko. Spacer przez pole od drogi do świątyni zajmuje około 30 minut.

Lunch w lokalnej restauracji w pobliżu pól.

Następnie zwiedzanie świątyni Punakha Dzong (Pałac Wielkiego Szczęścia). Najpiękniejsza twierdza w Bhutanie. Zbudowana strategicznie u zbiegu rzek Pho Chhu i Mo Chhu w 1637 roku. Punakha Dzong odegrała ważną rolę w historii Bhutanu. Następnie przyjemny spacer po jednym z najdłuższych mostów wiszących łączących dwie wioski. Jest to piękna okolica, można zobaczyć, jak miejscowi i uczniowie wracają po szkole do domu.

Czas dojazdu z Thimphu do Punakhi – 2 godziny

19/10

Punakha – Phobjikha

Piękna podróż do Phobjikhy, położonej na wysokości 3000 m. n.p.m. W drodze do Gangtey, przejazd gęstymi lasami dębowymi i rododendronowymi.
Zwiedzanie majestatycznej Gangtey Gonpa, świątyni będącej siedzibą buddyzmu Ngyingmapa, jednej z sekt religijnych w Bhutanie. Ta niesamowita świątynia została zbudowana w 1613 roku przez Pemę Thinleya, pierwszego Gangteya Trulku i wnuka Pema Lingpy.
Spacer po pięknej dolinie Phobjikha. To wspaniałe miejsce służy jako zimowe siedlisko zagrożonych żurawi czarnoszyich, które migrują z Tybetu w okresie od listopada do lutego, aby uciec przed surową zimą.
Noc w gospodarstwie Phobjikha, podczas której można poznać życie na farmie.

Czas przejazdu z Punakha do Phobjikha – 2,5 godziny

20/10

Trekking Phobjikha – Longtey

Lekki trekking. Spacer będzie prowadzić przez wioski, lasy bambusowe i lasy rododendronowe. Dotrzemy do przełęczy z imponującym widokiem na Gangtey Goemba i Shedrę.

21/10

Phobjikha do Thimphu
Czas jazdy – około 5 godzin z lunchem w Dochula.
Noc w Thimphu

22/10

Thimphu do Paro
Przejazd do Paro i zwiedzanie Paro. Miejsca, które będziemy odwiedzać w Paro:

• Muzeum Narodowe – przekazuje dziedzictwo Bhutanu i promuje je za pomocą dobrze zachowanych artefaktów prezentowanych z całego kraju. Jest jedną z niewielu instytucji, które pokazują przemianę kraju już od 4000 roku p.n.e., zachowując nienaruszone dziedzictwo kulturowe. Muzeum Narodowe znajduje się bardzo blisko Paro Dzong. Otwarte w 1968 roku muzeum mieści się w XVII-wiecznej wieży strażniczej, skąd można podziwiać panoramiczny widok na dolinę Paro. Zachowanie kultury i jej wartości to jedna z Dziewięciu Domen Szczęścia Narodowego, filozofia rozwoju narodowego Bhutanu.

• Drugyal Dzong – Drukgyel Dzong, w tłumaczeniu forteca zwycięstwa, to słynne miejsce w Bhutanie, położone na grzbiecie w górnym Paro. Obecnie zrujnowany dzong został zbudowany w 1649 r., aby uczcić zwycięstwo Bhutanu nad siłami tybetańskimi. Istnieją jednak mieszane teorie na temat tego, kto zbudował ten dzong. Niewielu badaczy wierzy, że zbudował go sam Zhabdrung Ngawang Namgyal dla upamiętnienia jego zwycięstwa nad armią tybetańską w 1649 roku. Choć niewielu wierzy, że był to Tenzin Drugda, ówczesny Penlop Paro, zbudował go na polecenie Zhabdrunga Ngawanga Namgyala. Od momentu budowy Drukgyel służył jako znacząca baza obronna w regionie, kiedy w 1951 roku spłonął w wyniku pożaru. Nawet po tym Dzong nadal był obowiązkowym pomnikiem łączącym lud Bhutanu z wydarzeniami, które doprowadziły do ​​utrzymania suwerenności kraju. Niegdyś była to także letnia rezydencja Ringpung Rabdey. Jeśli pogoda na to pozwala, w tle widać święty szczyt Bhutanu, górę Jumolhari.
Wieczorem możemy odwiedzić Browar Rzemieślniczy Namgay. Warzą wiele stylów piw, biorąc pod uwagę różne podniebienia smakowe, dbając o to, aby wszyscy miłośnicy piwa byli usatysfakcjonowani.

23/10

Trekking do Tigernest w Paro

Trekking do Taktshang (Gniazda Tygrysa), jednego z 20 najlepszych miejsc do odwiedzenia na świecie! Położony w dolinie Paro klasztor Taktshang jest narodowym skarbem Bhutanu. Uważa się, że Guru Rinpocze, słynny buddyjski święty, przyleciał do Paro na tygrysicy i medytował w Taktsang. Wędrówka zajmuje około 2,5 godziny, do kawiarni, skąd roztacza się widok na klasztor. Można wybrać się na dodatkową 30-minutową wędrówkę pod górę, aby bliżej przyjrzeć się klasztorowi. Obiad w kawiarni.

Po wędrówce można skorzystać z gorących kamieni i zrelaksować się w hotelu.

24/10

Wylot z lotniska w Paro

CENA

ZAKWATEROWANIE W 3 GWIAZDKOWYCH HOTELACH – 400 USD ZA DZIEŃ ZA OSOBĘ x 7 dni – 2800 USD

ZAKWATEROWANIE W 4 GWIAZDKOWYCH HOTELACH – 1000 USD ZA DZIEŃ ZA OSOBĘ x 7 dni – 7000 USD

ZAKWATEROWANIE W 5 GWIAZDKOWYCH HOTELACH – 2000 USD ZA DZIEŃ ZA OSOBĘ x 7 dni – 14000 USD

 

Cena zawiera:

– zakwaterowanie;

– trzy posiłki dziennie;

– przewodnika anglojęzycznego;

– opłatę wizową;

– butelkowaną wodę przez całą podróż;

– opłaty za wstępy do muzeów i dzongów;

– wygodnego SUVa;

– kartę turystyczną;

– ubezpieczenie turystyczne KL i NNW.

 

Cena nie zawiera:

– napiwków dla przewodnika, kierowców, boya hotelowego;

– przelotów.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

zarezerwuj