Papua Lud Korowai

termin 20.10 - 01.11.2018

Przed nurkowaniem na Ambon udamy się do plemion KOROWAI żyjących w odległych lasach deszczowych należących do zachodniej części Nowej Gwinei (prowincja Indonezji), w południowo wschodniej PAPUI.

Nomadzki lud Korowai pozostawał w ukryciu aż do 1974 roku. Do dzisiaj rodzinne klany zamieszkują domy na drzewach wybudowane na wysokości 40 metrów! Ukryte w koronach drzew domy są schronieniem dla rodzin przed innymi klanami, które potrafią porywać się nawzajem grożąc niewolnictwem a kiedyś nawet kanibalizmem. Kanibalizm w tutejszej tradycji stosowano na ludziach podejrzewanych o bycie czarownikami tzw. khakhua.

Antropolodzy uważają, iż kanibalizm w obecnych czasach w plemionach Korowai nie jest już praktykowany. Ostatnia wzmianka pochodzi z 2006 roku, była przekazem Papuasa, który opowiadał antropologom z Australii o 6 letnim krewnym, któremu groził kanibalizm za podejrzenie o bycie khakhua.

Wyprawa ta to kilkudniowy trekking w głąb dżungli, ze spaniem pod namiotem. Uczestnikom będą pomagać przewodnicy, tragarze, posiłki będą przyrządzane przez kucharzy przy ognisku. Należy pamiętać, iż jest to region w którym występuje malaria. Profilaktyka przeciwmalaryczna jest wskazana.

Program podróży

20/10

Wylot z Polski do Jakarty.

21/10

Przylot do Jakarty. Nocleg w hotelu.

22/10

Wylot z Jakarty o 23:00 do Jayapury.

23/10

Przylot o 06:00 do Jayapury. Dzień w Jayapurze. Nocleg w hotelu.

24/10

Przelot z Jayapury do Dekai/Yohokimo. Dzień w Dekai, miasteczko zamieszkane przez plemię Manimo. Nocleg w hotelu.

25/10

Przejazd jeepem do portu w wiosce Lopon a następnie parogodzinne przepłynięcie łodzią motorową przez rzekę Brazza(7h). Nocleg w namiotach w wiosce Muara Siretz, zamieszkaną przez plemię Citak Mitak.

26/10

Przepłynięcie łodzią motorową rzeki Brazza następnie rzeki Kolf (4h). Dopłynięcie do wioski Mabul należącej do plemienia Korowai. Stąd wyruszamy w trekking, z tragarzami i przewodnikiem. Dojdziemy do wioski w sercu dżungli gdzie poznamy życie ludzi plemienia Korowai, noszących jedynie liść zakrywający penisa u mężczyzn i opaskę trawiastą na biodrach u kobiet. Tu zobaczymy domy na drzewach.

27-28/10

Dwa dni pobytu na terenie zamieszkałym przez lud Korowai. Lud Korowai nigdy nie tworzy większych społeczności, domy na drzewach zaledwie w liczbie trzech, czterech skupiają wyłącznie klany rodzinne. Są to plemiona nomadów żyjące ze zbieractwa i polowań, które przenoszą się co jakiś czas do innych regionów dżungli budując domy na drzewach ponownie.
Nocleg w namiotach, być może jak się uda w domach na drzewie.

29/10

Ostatni dzień trekkingu. Powrót do Mabul, przepłyniecie cało dziennie łodzią motorową po rzece Brazza do portu w Lopon. Następnie przejazd do Dekai. Nocleg w hotelu.

30/10

Wylot z Dekai do Jayapury. Nocleg w hotelu w Jayapurze.

31/10

Wylot Jayapury do Jakarty i po przesiadce do Europy lub do Ambon.

01/11

Przylot do Ambon, gdzie następnego dnia rozpoczynamy pobyt z nurkowaniem stacjonarnym.

Cena 2600 Usd

Cena zawiera:

 • lokalnego przewodnika, tragarzy i kucharzy;
 • wyżywienie podczas trekkingu;
 • lądowy i wodny transport;
 • nocleg w hotelach w Jayapurze;
 • zakwaterowanie w namiotach;
 • opłaty wejściowe do wiosek;
 • ceremonię;
 • opiekę polskiego przewodnika;
 • ubezpieczenie Signal Iduna KL i NNW.

Cena nie zawiera:

 • przelotów, w tym przelotu wewnętrznego z Jayapury do Dekai i z powrotem w cenie 240 Usd (rozliczane razem z wycieczką);
 • noclegu i pobytu podczas przesiadki w Jakarcie i w Ambon;
 • wyżywienia poza trekkingiem;
 • opłat wizowych/ wjazdowych;
 • napiwków;

** Zabrać należy własne lekkie śpiwory.

** Uwaga jest to region w którym występuje malaria. Zalecamy zastosować leki przeciwmalaryczne np. Malaron !!

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!

zarezerwuj