Nurkowanie Budapeszt

Termin 02 - 06.09.2018

Zapraszamy na nurkowanie w niezwykłej jaskini Molnar Janos znajdującej się w samym sercu Budapesztu. Budapeszt już od czasów rzymskich słynął z termalnych źródeł. Miasto leży na linii geologicznego pęknięcia płyt tektonicznych, ziemia pękła wzdłuż linii gór i równiny. Podnosząca się woda termalna wyżłobiła wiele jaskiniowych korytarzy tuż pod powierzchnią ziemi. Jaskinie te wyżłobiły się od wewnątrz przez wodę płynącą z dołu, dlatego do początków XX wieku większość z nich była nieznana.

Jedna z nich to piękna jaskinia Molnar Janos, położona tuż przy Dunaju, nadal aktywnie się tworzy, przepływają przez nią wody termalne. System jaskiniowych korytarzy ciągnie się tutaj na 6 kilometrów, ale nadal w głębi jest jeszcze sporo do odkrycia. Badania nad eksploracją tej jaskini nadal trwają. Warunki do nurkowania panują tutaj idealne. Woda w jaskini jest ciepła (20 -28 stopni C), płynie wolno i jest niesamowicie przejrzysta i krystalicznie czysta, podczas nurkowania podziwiać będziemy wspaniałe kryształowe i kamienne formacje długich podwodnych korytarzy i komnat.

W drugi dzień zanurkujemy w kopalni Kobanya, znajdującej się po wschodniej stronie Budapesztu. Jest to zalana stara kopalnia z podwodnym labiryntem wapiennych korytarzy, sal, schodów. Woda jest tu krystalicznie przejrzysta, ale o wiele chłodniejsza niż w jaskini opisanej powyżej (10- 12 stopni C).

!! Ważne: nurkowie nie muszą posiadać uprawnień jaskiniowych, wystarczą uprawnienia rekreacyjne minimum Advanced. Będzie to intro jaskiniowe, zanurkujemy w małych grupach, dwóch nurków przypadnie na jednego przewodnika. W jaskini i kopalni nurkujemy z dwoma butlami/ twinset.

Zakwaterowanie planujemy w klimatycznym, secesyjnym hotelu, położonym nad samym Dunajem, w centrum miasta, blisko secesyjnych XIX wiecznych łaźni termalnych Gellert.

Program podróży

02/09

Przyjazd wieczorny do Budapesztu. Zakwaterowanie w hotelu.

03/09

Jedno nurkowanie w jaskini Molnar Janos, do 40 metrów głębokości, max 90 minut.

04/09

Jedno nurkowanie w kopalni Kobanya.

05/09

Zwiedzamy Budapeszt.

06/09

Powrót do Polski.

Cena 640 Euro

Cena zawiera:

– 2 nurkowania z lokalnym przewodnikiem w jaskini i kopalni;

– butle z powietrzem;

– 4 noce ze śniadaniem w dwuosobowych pokojach w 4* hotelu Gellert lub podobnym;

– opiekę polskiego przewodnika i instruktora nurkowego;

– ubezpieczenie podróżne.

 

Cena nie zawiera:

– dojazdu;

– wyżywienia z wyjątkiem śniadań;

– transportu i biletów wstępu w Budapeszcie;

– ubezpieczenia nurkowego.

 

** Koszt wypożyczenia sprzętu w postaci twina, skrzydła i regulatora to 45 Euro na jeden dzień.

** Nurkowie nie muszą posiadać jaskiniowych uprawnień, minimum to rekreacyjne uprawnienia Advanced i doświadczenie nurkowe.  Dla osób nurkujących w sidemount i suchym skafandrze wymagane jest okazanie na miejscu certyfikatów. 

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!

Zarezerwuj