Dominica kaszaloty

Termin 13 - 24.10.2023

Dominica to małe karaibskie państwo położone na wyspie o tej samej nazwie. Jest miejscem występowania dwóch trzecich wszystkich znanych gatunków wielorybów, przebywających na stałe lub odwiedzających co roku tutejsze wody, co czyni ją jednym z najlepszych miejsc na świecie, gdzie można zobaczyć majestatyczne walenie!

Od zachodniej strony wyspy, strome podwodne ściany wybrzeża tworzą głębokie osłonięte zatoki. Te głębokie wody przybrzeżne są żerowiskiem dla co najmniej sześciu gatunków waleni obserwowanych regularnie i dodatkowo szesnastu okazjonalnie. W sumie 22 z 33 gatunków waleni znanych na Karaibach widziano na wodach Dominiki.

Do najczęściej obserwowanych waleni należą: płetwale krótkie/ short fin pilot whales, orki, wieloryby melonowe/melon head whales, kaszaloty karłowate, humbaki oraz kilka gatunków delfinów: Spinner Dolphin, Spotted Dolphin, Fraser Dolphin i Bottlenose Dolphin.

Jednak najbardziej imponującym olbrzymem oceanicznym jest kaszalot. Dominika jest jedynym krajem na świecie, w którym kaszaloty można obserwować przez cały rok, chociaż najczęściej obserwuje się je między listopadem a marcem. Młode i samice kaszalotów nie migrują, przebywając tu 12 miesięcy w roku. Jednak dojrzałe samce kaszalotów migrują do regionów polarnych, z regionów polarnych przybywają na Dominikę w celu kopulacji.

Kaszaloty to największy drapieżnik na ziemi, osiągający do 21 metrów długości i waży 60 ton. Są niezwykle bystre i mają największy mózg w królestwie zwierząt. Być może najbardziej godna uwagi jest ich zdolność do głębokiego nurkowania. Mogą nurkować na głębokość ponad 2000 m, aby polować w ciemności z echolokacją na swoje ulubione i obfite źródło pożywienia – dużą i gigantyczną kałamarnicę. Równie zdumiewające jest to, że mogą tam zostać blisko godzinę.

Kaszaloty oraz pozostałe walenie będziemy podziwiać z łodzi oraz podczas snorkellingu. Nad naszym bezpieczeństwem czuwać będzie doświadczona miejscowa załoga.

Oprócz morskich przygód, na lądzie pochodzimy po tropikalnych wulkanicznych górach porośniętych lasem deszczowym, z magicznymi wodospadami, gorącymi źródłami i z ekscytującym canyoningiem na koniec.

Program podróży:

13/10

Wylot z Polski.
Przylot z przesiadkami na Gwadelupe.
Nocleg w hotelu na Gwadelupie.

14/10

Przepłyniecie o 8 rano promem na Dominikę.
Zakwaterowanie w pięknym hotelu nad morzem FORT YOUNG HOTEL.

15- 20/10

6 dni pływania z kaszalotami.

21, 22/10

Alternatywne wycieczki dla chętnych, w tym trekking po miejscowych górach i lesie deszczowym do m.in. Boiling lake oraz fantastyczny canyoning!

23/10

Wylot z wyspy.

24/10

Przylot do Polski.

Cena 4900 USD

Cena zawiera:

– zakwaterowanie w hotelu ze śniadaniem/ 9 noclegów, w pokojach dwuosobowych FORT YOUNG HOTEL lub podobnym;

– 6 dni pływania z kaszalotami, w tym łódź, lokalna załoga i zezwolenie;

– pierwszy nocleg w hotelu na Gwadelupie;

– ubezpieczenie podróżne KL i NNW.

 

Cena nie zawiera:

– przelotów;

– promu z Gwadelupy na Dominice;

– wyżywienia z wyjątkiem śniadań;

– alternatywnych wycieczek dla chętnych;

– opcjonalnego ubezpieczenia w razie rezygnacji w cenie 2,95% od ceny wycieczki lub z rozszerzeniem covid 4,5%.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!

zarezerwuj