Nurkowanie wrakowe Atol Bikini

termin 17.09 - 05.10.2023

ATOL BIKINI jest częścią Wysp Marshalla, państwa wyspiarskiego położonego na Oceanie Spokojnym, składającego się z tysięcy atoli koralowych otoczonych kryształowo błękitnymi wodami Pacyfiku.  Atol Bikini oprócz swojej rafy koralowej i bogatego życia podwodnego, słynie z czegoś zupełnie innego- jest to największe i najciekawsze podwodne wrakowisko na świecie! Spoczęły tu najważniejsze statki i maszyny bojowe II Wojny Światowej. M. in. słynny amerykański lotniskowiec USS Saratoga, długości 270 metrów i leżący na głębokości 55 metrów.

Historia zatonięcia floty na Atolu Bikini rozpoczęła się tuż po wojnie, w 1946 roku. Stany Zjednoczone zebrały całą zużytą morską flotę na wodach Wysp Marshalla, celem było zatopienie floty poprzez zdetonowanie bomb atomowych, w ramach testów nad bronią nuklearną. Ludność w tym czasie została ewakuowana. Testy jądrowe trwały do 1958 roku, zdetonowano 67 nuklearnych bomb, spośród których najbardziej znana to ‚Castle Bravo’, która wybuchła na Atolu Bikini w 1954 roku. 15 megaton ładunku wybuchowego było 1000 razy silniej rażące niż bomba zrzucona na Hiroszimę.  Wybuch zostawił pod wodą krater szerokości 2 kilometrów i głębokości 76 metrów.

Atol Bikini otwarty został dla nurków w 1996 roku. Wpisany został do Listy Światowego Dziedzictwa Unesco, jest uznany za najlepsze wrakowe nurkowanie na świecie.

Jest to nurkowanie wyłącznie dla nurków z uprawnieniami technicznymi!!

Na Atol Bikini pływają tylko dwie łodzie. My zarezerwowaliśmy safari 11 dniowe na pokładzie łodzi Pacific Master. Wypłyniemy z portu na wyspie Ebeye, znajdującej się na atolu Kwajalein. Na wyspę dostaniemy się lotem z Hawajów, z Honolulu. Z portu na Ebeye będziemy płynąć na Atol Bikini w zależności od warunków morskich między 25 a 34 godziny.

Klimat panuje tropikalny. Przez cały rok temperatura powietrza waha się pomiędzy 27 a 29 stopni C.

 

PACIFIC MASTER to stalowy statek specjalnie zbudowany i zaprojektowany z myślą o komforcie dla nurków podczas ich nurkowych wakacji. Wcześniej żeglując po Wyspach Salomona jako M/V Taka, statek ten, pochwalić się może doświadczoną załogą zapewniając najwyższe standardy usług.

Niezwykle przestronny salon i jadalnia znajdują się na głównym pokładzie łodzi, zapewniając mnóstwo klimatyzowanej przestrzeni na odpoczynek i delektowanie się pokładową kuchnią. Rozległy pokład do nurkowania idealnie prowadzi do platformy nurkowej, a także posiada wydzieloną strefę na sprzęt dla podwodnych fotografów.

Statek posiada pełne dostosowanie do warunków technicznego nurkowania.

 

UPRAWNIENIA NURKOWE:

Średnia głębokość wraków na atolu Bikini wynosi 50 metrów; wszystkie nurkowania mają mniej niż 60 metrów. Nurkowie muszą posiadać co najmniej certyfikat PADI Tec 50 lub równoważny. Mogą być również:

TDI – Advanced Nitrox & Deco Procedures

IANTD – Tech Nitrox

NAUI – Tech Nitrox & Deco Techniques

ANDI – Technical Nitrox

Closed Circuit Rebreather (CCR) minimum normoxic trimix.

Program podróży

17/09

Wylot z Polski do Los Angeles.
Nocleg w hotelu.

18/09

Wylot z LA do Honolulu na Hawajach. Nocleg w hotelu.

19/09

Dzień wolny. Nocleg w hotelu.

20/09

Wylot z Honolulu na wyspy Marshalla.

21/09

Przylot do Kwajalein na Wyspach Marshalla.
Zakwaterowanie na statku Pacific Master.
Wypłynięcie z portu w kierunku Atolu Bikini.
Przepłynięcie będzie trwało pomiędzy 25 a 34 godziny.

23- 30/09

Dziennie odbywać się będą dwa nurkowania techniczne. Łącznie pakiet zawiera do 15 nurkowań w ciągu 8 dni nurkowych. W zależności od warunków pogodowych załoga będzie starała się pokazać nam jak najwięcej wraków, plan będzie powstawał w trakcie rejsu. Zobaczymy wraki spośród długiej listy, m. in.: lotniskowiec USS Saratoga (55 metrów głębokości), statek bojowy Nagato, pancernik USS Arkansas (55 metrów głębokości), statek podwodny USS Apogon (43 metrów głębokości) oraz wiele innych.

02/10

Dopłynięcie do portu na wyspie Kwajalein. Wylot tego dnia z lotniska Kwajalein.

03/10

Lądowanie w Honolulu. Nocleg w hotelu.

04/10

Wylot z Honolulu, z przesiadką w USA.

05/10

Przylot do Polski.

Cena 7220 Usd

Cena zawiera:

  • 11 dniowe safari na pokładzie Pacific Master lub podobnej- planowane dwa techniczne nurkowania dzienne, pełne wyżywienie i nocleg w dwuosobowych klimatyzowanych kajutach, obsługa załogi;
  • transfery z/na lotnisko na Wyspach Marschala;
  • ubezpieczenie turystyczne KL i NNW;
  • opiekę polskiego instruktora nurkowego i przewodnika.

Cena nie zawiera:

  • przelotów;
  • opłaty parkowej 500 Usd;**
  • opłaty za butle 195 Usd – płatne na miejscu;
  • pobytu podczas przesiadki w Los Angeles i na Hawajach (służymy pomocą przy rezerwacji hoteli i opcjonalnych wycieczek);
  • wizy USA;
  • ubezpieczenia nurkowego.

** Opłata parkowa może ulec zmianie, regulowana jest przez Park Narodowy.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!

Zarezerwuj